Branża

Nowa perspektywa finansowa – szanse i zagrożenia

Tomasz Wiktorski, właściciel firmy B+R Studio.

Nowa perspektywa finansowa – szanse i zagrożenia

Tomasz Wiktorski, właściciel B+R Studio Tomasz Wiktorski, o tym, jaka jest nowa perspektywa finansowa na lata 2021-2027.

Odnoszę wrażenie, że obecnie mamy wysyp konkursów w okresie przedwyborczym. Nowa perspektywa finansowa na lata 2021-2027 będzie de facto finansowała projekty w latach 2023-2030. Nowa perspektywa to również nowe nazewnictwo programów i działań oraz nowe wytyczne. Działania czysto inwestycyjne są już mocno ograniczone i dostępne w niektórych województwach dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dla mikro, małych i średnich dostępne są również działania na rzecz promocji i budowania marek za granicą (udział w targach itp.). Na terenach Polski wschodniej obecny jest nadal program wspierający wzornictwo.

Działania związane z badaniami i rozwojem dostępne są praktycznie wszędzie i dla wszystkich kategorii firm – czasami mają komponent wdrożeniowy. Dużo środków kierowanych jest na rozwój pracowników. Nową możliwością jest realizacja projektów z zakresu gospodarki cyrkularnej, odnawianych źródeł energii czy termomodernizacji.

Z pewnością utrudnieniem dla przedsiębiorców jest nowe nazewnictwo i numeracja działań. Pomimo iż niektóre nawiązują do wcześniejszych programów (Fundusze Europejskie Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 w miejscu Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój 2014-2022, a wcześniej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013) to mnogość nazw powoduje poczucie zagubienia i gąszczu kolejnych naborów. Łatwo pominąć, przegapić ważny konkurs.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Nowa perspektywa finansowa dla przemysłu

Niemniej jednak start naborów to dobra wiadomość dla przemysłu. To zarówno szansa na pozyskanie finansowania prorozwojowego ale też i impuls pobudzający gospodarkę w innych obszarach (inwestycje infrastrukturalne, edukacyjne etc.) Zakładam, że machina dotacyjna na dobre rozpędzi się w przyszłym roku, ponieważ w tym mamy głównie czas na przygotowanie konkursów, ogłoszenie naborów, złożenie wniosków, ocenę złożonych dokumentów i podpisanie umów. Faktyczne działania i ich finansowanie będzie miało miejsce w szerszym ujęciu w 2024.

Na przestrzeni kolejnych lat wyraźnie zmieniły się priorytety Funduszy Unijnych. Meblarzom coraz trudniej ubiegać się o dotacje na środki produkcji, ale wciąż jest wiele obszarów, które z funduszy unijnych mogą zostać sfinansowane.

B+R Studio pomaga firmom w przygotowaniu dokumentacji fachowej do programów w obszarze B+R, wdrożeń innowacji oraz umiędzynarodowienia. W ramach naszych usług realizujemy identyfikację procesów B+R+I (badania, Rozwój, Innowacje) w przedsiębiorstwach. Uczestniczymy aktywnie w poszukiwaniu innowacji, a także możemy przygotować wyniki prac B+R do zastosowania w firmach. Pomagamy przygotować plany prac badawczo-rozwojowych i zorganizować funkcjonowanie działu B+R. Nasi eksperci pomogą dobrać maszyny i urządzenia do procesów technologicznych oraz będą czuwać nad uruchomieniem produkcji. Na koniec pomożemy zdobyć klientów podczas targów zagranicznych.

Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 8/2023