Newsroom

Jak przetrwać w trudnych czasach?

Jak rynek meblarski i przemysł drzewny mogą radzić sobie z kryzysem - o tym będą rozmawiać profesjonaliści podczas targów DREMA 2023.

Jak przetrwać w trudnych czasach?

Przemysł drzewny i branża meblarska zmagają się z pogłębiającym się kryzysem energetycznym, spadkiem zamówień i eksportu mebli i wyrobów z drewna, rosnącymi cenami surowca drzewnego, przerwami w łańcuchach dostaw czy postępującą inflacją. Jak rynek meblarski w Polsce powinien sobie z tym radzić? O tym będą rozmawiać profesjonaliści, już we wrześniu w Poznaniu, podczas targów DREMA 2023.

Rynek meblarski w Polsce doświadcza dużej konkurencji, zarówno ze strony producentów azjatyckich, jak i państw Europy Środkowo-Wschodniej. Przy rosnących kosztach produkcji utrzymanie silnej pozycji międzynarodowej polskiej branży meblarskiej wymaga od firm podjęcia wielu działań, w tym inwestycji w rozwiązania, które pomogą zoptymalizować produkcję i zminimalizują negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Na targach DREMA 2023 zaprezentowane zostaną zaawansowane technologicznie rozwiązania, zintegrowane systemy i maszyny, które mogą znacznie obniżyć koszty produkcji, a co za tym idzie – usprawnić wydajność, jakość i zrównoważony rozwój obróbki drewna i produkcji mebli. Ekspozycja obejmować będzie takie obszary, jak automatyzacja i cyfryzacja procesów, robotyzacja miejsc pracy oraz zastosowanie nowych materiałów i technologii – wszystko po to, aby wspierać producentów w oszczędzaniu zasobów.

Rynek meblarski – analiza konkurencyjności

Kluczem do utrzymania dalszych dynamicznych wzrostów polskiej branży będzie w najbliższych latach dalsza optymalizacja procesów produkcyjnych i ich automatyzacja. Bez tego stracimy naszą konkurencyjność. Od wysokich kosztów surowców, energii czy płac nie uciekniemy, a więc musimy szukać przewag i szans właśnie w poprawie procesów i automatyzacji produkcji. Osobiście spodziewam się, że w najbliższych latach na dobre w fabrykach mebli zagości robotyzacja. Na pewno pomocne w tym zakresie będą kontynuacje programów wsparcia. A co do samych mebli, to będziemy zdecydowanie szukać nowych materiałów, które można zastosować w produkcji meblarskiej. Problemy z surowcem drzewnym raczej będą się pogłębiały, a więc musimy szukać alternatywny. Pytanie tylko, kiedy ją znajdziemy i czy będzie równie ekologiczna – zastanawia się Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Zapotrzebowanie na innowacje

Targom DREMA nie można odmówić siły przyciągania. Do grona wystawców najbliższej edycji już dołączyli liderzy branży. Najnowsze technologie dla przemysłu drzewnego i meblarskiego od 12 do 15 września 2023 r. ponownie wypełnią hale Międzynarodowych Targów Poznańskich. Choć do rozpoczęcia targów DREMA zostały jeszcze ponad trzy miesiące, to powierzchnia wystawiennicza została już w dużej mierze zarezerwowana. Dowodem na bardzo duże zapotrzebowanie na spotkania profesjonalistów, jakim są targi DREMA, jest mocna reprezentacja kluczowych firm sektora innowacji,  szeroka prezentacja maszyn w ruchu i urządzeń do obróbki drewna, kompleksowa oferta zaopatrzenia dla producentów mebli (surowce, materiały, komponenty, technologie, maszyny i narzędzia). Warto podkreślić, że targi DREMA znajdują się na liście 12 światowych wystaw popieranych przez EUMABOIS – Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna i są jedynymi w Polsce, które znalazły się w tym zestawieniu.

Liderzy rynku

Doceniamy, że nasi wystawcy traktują obecność na targach DREMA jako „pewnik” i wpisują je w biznesowy kalendarz, rekomendując udział w wydarzeniu także innym firmom. Już dziś możemy z dumą ogłosić, że udział w DREMA 2023 zapowiedzieli liderzy tacy jak m.in.: ALLCOMP POLSKA, BIZEA, BOSCH, CEHPOL, DROMA, FELDER GROUP POLSKA, FREUD, HOMAG POLSKA, IMA SCHELLING, IMAC, ITA, ITA TOOLS, KEMICHAL, KSM CUTTING, LAZZONI GROUP, METAL-TECHNIKA, NESTRO, NEU-JKF, N-POL, OTTO MARTIN MASCHINENBAU, POLSKA IZBA GOSPODARCZA PRZEMYSŁU DRZEWNEGO, PRETA, PUREKO, ROJEK, SABA POLSKA, SERON, STRIMA, TECHNOLOGIE DREWNA, TEX SYSTEM, WEINIG VERTRIEB UND SERVICE, WOOD-MIZER INDUSTRIES, YASKAWA POLSKA – mówi Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA.

Premiery rynkowe i nowości branżowe to tylko jeden z czynników decydujących o udziale w targach DREMA. Coraz częściej magnesem przyciągającym do Poznania wszystkich entuzjastów nowoczesnych technologii jest program wydarzeń towarzyszących, będący uzupełnieniem innowacyjnej ekspozycji. W tym roku znajdzie się w nim wiele praktycznej wiedzy dotyczącej automatyzacji i robotyzacji procesów, transformacji cyfrowej oraz sposobów na ciągłość produkcji w nieprzewidywalnych czasach. Eksperci wskażą nie tylko trendy i optymalne kierunki zmian, ale doradzą także, jak je skutecznie wdrożyć.

Przemysł drzewny i rynek meblarski szukają sposobów na kryzys

Współczesne targi to nie tylko ekspozycja w pawilonach, ale wydarzenie łączące bogatą ofertę wiodących firm branży z energią spotkań, wymianą myśli i wiedzą płynącą z licznych debat, konferencji i pokazów odbywających się w tej samej przestrzeni. Staramy się zachęcać naszych partnerów oraz liderów w przemyśle do dzielenia się swoją wiedzą oraz współtworzenia targów poprzez różne aktywności. Stawiamy na zagadnienia nośne, mające bezpośrednie przełożenie na rozwój innowacyjnych technologii w przemyśle drzewnym i meblarskim – dodaje dyrektor targów DREMA.

Spotkanie profesjonalistów reprezentujących zarówno przemysł drzewny, jak i rynek meblarski, będzie platformą dyskusji na temat wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się firmy działające na tym rynku w kontekście braków kadrowych, deficytu surowców i problemów z dostawami czy zwiększania wydajności poprzez zastosowanie automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji. Będzie również miejscem wymiany doświadczeń dotyczącym wykorzystania rozwiązań digitalizacji i Internetu rzeczy przez polskich oraz globalnych liderów, jak również okazją do rozmów z ekspertami na temat przeciwdziałania aktualnym problemom, mająca praktyczny wymiar.

Przedstawicieli sektora drzewnego z pewnością zainteresuje X jubileuszowy Kongres Przemysłu Drzewnego KOOPDREW – międzynarodowa konferencja Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, podejmująca tematy związane z zagrożeniami i wyzwaniami dla przemysłu drzewnego w Polsce i na świecie. Z kolei na pytania o to, dokąd zmierza rynekmeblarski i jak się przygotować na nowe zjawiska gospodarcze, odpowiedzą specjaliści z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli podczas VIII Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego. Nie zabraknie stałych punktów programu, którymi w tym roku będą:

  • Fabryka Mebli na Żywo DROMA, czyli pokazy live najnowszych technologii produkcji mebli/wyrobów z drewna z zastosowaniem polskich maszyn,
  • projekt Drema Dzieciom i produkcja mebli dziecięcych na cele charytatywne,
  • Strefa Parkietu wraz z pokazami i warsztatami parkieciarskimi – zarządzana przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy,
  • Poligon Umiejętności i demonstracje lakiernicze przygotowanych przez czasopismo Lakiernictwo Przemysłowe,
  • przestrzeń DREMA Tools organizowana we współpracy z firmą ITA Tools, w ramach której zaprezentowane zostaną na żywo innowacyjne technologie ostrzenia i regeneracji narzędzi,
  • Strefa Czystego Powietrza z ekspozycją nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań oraz systemów dla ogrzewania,
  • wystawa eksponatów konkursowych Wyczarowane z Drewna
  • XXII Mistrzostw Polski We Wbijaniu Gwoździ zorganizowane z ramienia Wydawnictwa Inwestor,
  • Strefa narzędziowa od portalu Narzędzioholicy.pl – wydarzenie, którego celem jest prezentacja nowych rozwiązań, technologii, pokazów narzędzi i kunsztu pracy zaproszonych partnerów, gości i liderów branży narzędziowej.

Trendy dla branży meblarskiej

Nowością tegorocznej edycji targów DREMA 2023 będzie Strefa Trendów dla Meblarstwa – miejsce spotkań i ekspozycja firm z branży meblarskiej, pokazy designu i najnowszego wzornictwa dotyczącego projektowania mebli (płyty, tkaniny, okucia).

Międzynarodowe targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu drzewnego i Meblarskiego DREMA odbędą się w dniach 12-15 września 2023 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.